SOLIDARNI NAKOŁACH

Projekt  „Solidarni naKołach” zakładał uczczenie i upamiętnienie sylwetki Anny Walentynowicz w innowacyjny i atrakcyjny sposób z wykorzystaniem turystyki rowerowej.
Pisząc projekt planowaliśmy budowę tandemu i rowerową podróż z Opola do Gdańska dla 10 uczestników, podczas której mieliśmy odwiedzić atrakcyjne historycznie miejsca tj. Wieluń, Kalisz, Gniezno, Malbork.

Pierwszą część projektu zrealizowaliśmy szybko 
Niebieski tandem złożony przez naszego rowerowego specjalistę i oddany do użytku już w listopadzie 2019 r.
Gotowy do bezpiecznej i komfortowej jazdy pokonywał pierwsze kilometry z fundacyjnymi beneficjentami pomagając im zdobyci „formę” przed tak wymagającym rajdem jaki był planowany na kwiecień 2020 r.

Na początku 2020 kiedy szykowaliśmy mentalnie i fizycznie do naszego wyjazdu, świat zaczął borykać się z pandemiom koronawirusa. Rozszerzające się restrykcje zmusiły nas do zmiany naszych planów 
Rajd się odbył, ale w skróconej wersji, nie zabrakło jednak historii, rozmów o solidarności o Annie Walentynowicz, przyjaznej atmosfery integracji i promocji wolontariatu.

Cały rajd rozpoczęliśmy od odwiedzeni Opolskiej wystawy „Tu rodziła się Solidarność”, przygotowana przez IPN. Była to jedna z 17 wystaw pod tym tytułem, które prezentowane były w różnych miastach w Polsce i pokazywały regionalne źródła ruchu solidarnościowego.

Na miejscu, po rozlokowaniu się i odpoczynku czekała na naszych beneficjentów niespodzianka. Pod bacznym okiem właścicieli agroturystyki w której gościliśmy mogliśmy skorzystać z jazdy konnej co dodatkowo wzbogaciło nasz wyjazd.
Nadszedł czas na główny punkt naszego wyjazdu, na przybliżenie sylwetki Anny Walentynowicz naszym beneficjentom.
Choć każdy z nas dobrze wiedział kim była i jak bardzo jej czyny wpłynęły na naszą historię.
To słuchaliśmy z ogromną ciekawością prezentacji i podziwialiśmy ogrom działania tej niezwykłej kobiety.

Wieczorne biesiadowanie przy ognisku połączone ze wspominkami osób które pamiętały czas powstawania solidarności.